Bonding: Prvá väzba matky a dieťaťa
Prvých 12 hodín po pôrode je matka aj dieťa vyladené na vytvorenie vzájomnej väzby. Ak je dieťa hneď po pôrode odtrhnuté od matky, môžu nastať veľké problémy v nadväzovaní vzťahu a v neskoršom živote dieťaťa. Novorodenca treba nutne priložiť k matke!
Prečo je bonding výnimočný?
Medzi odborníkmi je to dlho diskutovaná téma, ktorá smeruje k záveru, že kontakt matky a dieťaťa po pôrode je nevyhnutný. Bezpodmienečne hneď po narodení. Biologicky naprogramované obdobie – prvých dvanásť hodín je kritické pre vytváranie vzájomného vzťahu. Endorfíny matky aj dieťaťa spôsobujú, že sú obaja pokojní a šťastní. Tým, že je matka vyčerpaná z pôrodu a nevie sa o dieťa celkom dobre postarať, má dieťa vrodené mechanizmy na prežitie. Má schopnosť samo nájsť bradavku podľa pachu, ktorý je zhodný s pachom plodovej vody, ktorá je na celom tele dieťaťa. Tým, že dieťa hneď po pôrode zoberieme, umyjeme, dezinfikujeme a „ochytáme“ zničíme prirodzený pach, podľa ktorého sa orientuje. Počas prvých hodín sa dieťa vie dokonca pohybovať v rytme reči a dychu matky. Je to tzv. „oslavný tanec zrodenia“.
Dajte matke možnosť byť s dieťaťom
Pokiaľ má matka možnosť zostať s dieťaťom po pôrode osamote chová sa k nemu veľmi otvorene a citlivo. Matky, ktoré mali možnosť bondingu sú celkovo tolerantnejšie a lepšie znášajú stres súvisiaci s výchovou. Dlhšie sa o dieťa starajú a koja ho. Po pôrode si matka vštepí obraz dieťaťa, nasýti sa ho a zžije sa s ním. V ríši cicavcov podporuje tento mechanizmus motiváciu matky starať sa o dieťa. Matky, ktoré túto možnosť nemali sú ohrozené depresiou, pretože nemali možnosť kontrolovať pôrodný proces a teda majú pocit, že nemajú kontrolu ani nad dieťaťom. Nevedia si k dieťaťu nájsť cestu. Ich väzba na dieťa sa môže stať úzkostlivo silnou alebo nadmieru voľnou. Táto situácia je síce dodatočne ovplyvniteľná terapiou, nikdy však nenahradí prvých dvanásť hodín po pôrode. Dieťa odtrhnutím od matky prežíva separačnú úzkosť. Pre neho je toto oddelenie otázkou života a smrti. Nie otázkou pár hodín.
Následky – čo vám o bondingu nepovedali
Prvých 12 hodín po pôrode predstavuje počiatky duševného života dieťaťa, ktoré súvisia s tvorbou hraníc. S teóriou bondingu prišla ako prvá psychoanalýza. Keď si dieťa nevytvorí pevný a stabilný vzťah s matkou, prvým „objektom“, je to pre jeho osobnosť obrovský problém. Prvotnou separáciou vznikajú posttraumatické poruchy, panické, úzkostné, hraničné poruchy osobnosti a neurózy. Ale aj porucha výchovnej kompetencie u matky. Niektoré matky pred pôrodom podpisujú „neinformovaný“ súhlas o tom, že dieťa im bude po pôrode odobrané. O následkoch im však nikto nič nepovie.
Prečo ignorujeme bonding?!
Najčastejšie dôvody:
- dieťa je podchladené, treba ho dať na vyhrievané lôžko
- treba ho umyť, je to nehygienické
- rutinné lekárske popôrodné vyšetrenia
- matka je po pôrode unavená, potrebuje sa vyspať
- „socializácia“ dieťaťa, nech si zvykne na ostatné deti. Dáva sa matke len na kojenie.
Pokiaľ ste ešte nerodili a máte to pred sebou, určite vám odporúčame vyhľadať nemocnicu, kde vám dovolia byť s vašim dieťaťom v kontakte hneď po pôrode, 12 hodín nepretržite!
Fotografia: © bigstockphoto