Dá sa predávkovať zeleninou?
Nie! Nemusíte mať všetko a ak sa chcete vyhnúť chronickým ochoreniam ako sú arterioskleróza, srdcové ochorenia, rakovina a obezita, dajte šancu zelenine a ovociu a urobte z nich prirodzenú súčasť svojej výživy. Neprehlúpite!
7 tipov ako sa pepracovať k zelenine
Rastliny obsahujú životodarné látky vo forme pigmentov, fytochemikálií a antioxidantov, ktoré zmierňujú alebo úplne zastavia nástup choroby. Netreba, aby ste sa stali striktným vegetariánom, ale pre každého z nás bude veľkým plusom ak začne jesť viac ovocia a zeleniny. Ako sa k tomu nenásilne dokopať? Tu je 7 tipov ako na to.
1. Zvýšte pomer zeleniny
Skúste pohľadať nejakú biofarmu a urobte si malý výlet. Na každej farme je veľmi príjemná atmosféra. Väčšinou sa tu pestujú nepostrekované a nemodifikované potraviny. Zvieratá sa chovajú vo veľkých výbehoch a sú dobre živené. Alebo skúste nakupovať v obchode s organickými potravinami. Možno vás osloví a inšpiruje duch tejto spoločnosti a prostredia.
2. Dopestujte si vlastné potraviny
Boli by ste prekvapení, že napriek tomu, že žijete v byte, dá sa nájsť priestor aj pre pestovanie zeleniny. Dopestovať napríklad bylinky alebo paradajky, či papriku môžete pokojne aj na balkóne alebo dokonca v byte. Bylinky sú veľmi pekné aj ako izbová rastlina a krásne voňajú.
3. Nasekajte si zeleninu dopredu
Pripravte si zeleninu dopredu – cibuľu, brokolicu, špargľu či papriku. Dajte to všetko do dopredu pripravených igelitových vreciek a skladuje ich v chladničke. Keď budete potrebovať, jednoducho len vytiahnete balíček a pripravíte šalát behom jednej minúty.
4. Balíčky so zeleninou
Skúste si kúpiť balíčky s umytou a nakrájanou zeleninou (ideálne organickej), brokolicu, karfiol alebo mix rôznej zeleniny. Možno sa vám to bude zdať drahé, ale vyjde to stále lacnejšie ako fast food a hlavne je to nepomerne zdravšia alternatíva. Takisto skúste zeleninu, ktoré nevyžadujte veľa prípravy – mladú mrkvu alebo cherry paradajky.
5. Majte zeleninu na očiach
Veľa ľudí zapatroší zeleninu a všetko zdravé niekam do temných útrob chladničky a nakoniec na ňu celkom zabudne. Že vraj vzadu v chladničke je nižšia teplota a zelenina tam ostane dlhšie čerstvá. Málo z nich ju však potom aj zje. Nachystané balíčky uložte niekam dopredu, nech ich máte na očiach a siahajte po nich tak často ako to ide. Môžete si napríklad urobiť rýchly šalát k omelete alebo hlavnému jedlu. Je to ízy, len treba chcieť.
6. Cesnak, čerstvé bylinky a korenie
Naučte sa ako uvariť zeleninu s bylinkami. Kúpte si čerstvé bylinky – bazalku, kôpor a petržlen. Z korení napríklad oregano, papriku, kari, rascu a hlavne nakrájaný, čerstvý cesnak. Nielen ten urobí zo zeleniny jedlo na pohľadanie. Je to úžasný zdroj mangánu, veľmi dobrý zdroj vitamínu B6, C a selénu. Krájaním sa z cesnaku uvoľnia enzýmy a aktivujú sa fytochemikálie. Pozor však na dlhé varenie, znehodnotíte tak jeho prirodzené liečivé vlastnosti. Keď ho nakrájate, nechajte ho 10 minút odstáť a pracovať, postupne sa z neho uvoľnia všetky účinné látky. Pridávajte ho do varenia vždy až na konci celého procesu. Aby sa nevaril príliš dlho.
7. Experimentujte
Skúste napríklad zmrazenú zeleninu. Je to alternatíva pre ľudí, ktorým robí problém mať chladničku natlačenú so surovou zeleninou. Pohľadajte napríklad zmrazený špenát, špargľu, hrach alebo zelenú fazuľu. V reštaurácii si skúste objednať čínu alebo indiu, ale uistite sa, že zelenina, ktorú ste si objednali je dusená. Ak varíte sami, uvarte si napríklad veľký hrniec chutnej vegetariánskej polievky. Pripravuje sa jednoducho, je chutná a môžete ju jesť celý týždeň.
Fotografia: © BigStockPhoto.com