Ježiško vs. Santa – boj o Vianoce sa začal

Píšeme list Ježiškovi či Santa Clausovi? Ste zvyknutí písať Ježiškovi, ale vaše deti mu hovoria Santa? Určite je tu niekde problém, ktorý sa skôr ako napíšete prvé riadky v liste, musí vyjasniť.

Vianočná atmosféra dieťatka s darčekmi

Či ste ateisti, kresťania a či iného vierovyznania, mali by vaše deti vedieť, komu idú posielať svoje želania, vyvarujete sa tak zbytočným a zmätočným situáciám, ktoré môžu spôsobiť, že deti nebudú ani sami vedieť, kto je kto. Ak ste na Slovensku učte deti správnym pojmom, Ježiško v nijakom prípade nemôže byť Santa a naopak.

Mnohé deti poznajú Ježiška iba z rozprávania rodičov, ako sa narodil v Betleheme ako robil dobré skutky, no a na druhej strane je tu veľký, tučný v červenom oblečení Santa Claus, dedko s briadkou, ktorý sa na nás usmieva z každého druhého výkladu, napĺňa televízne programy filmami, vyrába darčeky na severnom póle so škriatkami, lieta na saniach so sobmi, zlieza do domov cez komín. Tak a kto sa potom viac vryje do pamäte dieťaťa?

Máte v tom jasno? Okrem Ježiška a Santa Clausa sa hodí vysvetliť deťom aj niečo o ujovi sv. Mikulášovi, lebo aj ten má čo v tejto veci, povedať.

Ježiško je tradícia

Tradične každý rok sa na celom svete slávia Vianoce, na Slovenku už od začiatku kresťanstva oslavujeme v tento deň narodenie Ježiša Krista v Betleheme – Syna Božieho. Bol synom Márie a tesára Jozefa a prví, ktorí sa o jeho narodení dozvedeli boli pastieri, ktorým práve anjel povedal o jeho narodení. Sviatok, ktorý dnes slávime sa začal sláviť až okolo roku 330 v Ríme, kde pripadal nie na 24. 12, ale na 25. 12. Zvykom na Slovensku je si dávať darčeky podvečer narodenia Ježiška 24. decembra a práve preto sa u rodičov zaužíval zvyk hovoriť im, že ich nosí práve Ježiško. Nielen Slovensko sa teší takémuto zvyku, rovnako nosí Ježiško darčeky aj v Rakúsku, Nemecku, Švajčiarsku a nosil ich aj v Čechách. Nosil preto, lebo v niektorých krajinách Ježiška jednoducho vytláča mediána hviezda Santa.

Santa Claus je reklama

Jeho pomenovanie vzniklo skomolením mena svätého Mikuláša, ktorému holandskí prisťahovalci v Amerike hovorili Sinter Klaas a neskôr z toho vznikla „americká“ mutácia – meno Santa Claus. Spočiatku bolo zvykom, že nosil darčeky ako sv. Mikuláš z 5.na 6.12 ako to dodnes robí u nás sv.Mikuláš, no časom sa jeho obdarovávanie presunulo až na Štedrý deň. Ako sa menil čas, tak sa menila aj jeho podoba. Na začiatku 19.storočia to bol drobný mužík v kožušine, ktorý jazdil na saniach ťahaných sobom, v 20.rokoch 20.storočia ho zobrazovali v oblečení modrej, zelenej alebo fialovej farby a pripomínal tým viac elfa či škriatka. V roku 1931 Santa Claus zaujal známu značku Coca-Cola a  stal sa ich hlavným motívom reklamnej kampane. To bol prelom, kedy dostal svoju dnešnú podobu v červenom kabáte, čiapke s brmbolcom, bielej brade. Táto podoba bola priam lepidlom na ľudí a deti, preto sa stal populárnym nielen v Amerike, ale aj v Európe a hlavne v Anglicku, dá sa povedať, že sa stal novou ikonou Vianoc a samozrejme tým aj ničiteľom tradícií.

A sv. Mikuláš? Aj ten má čo povedať!

Zaujímavosťou je, že Mikuláš ako si ho mi predstavujeme nepochádzal z chudoby, no po úctyhodnom čine, kedy zachránil muža, čo padol cez palubu na lodi, si ho vybrali za biskupa. Počas svojho života aj vďaka bohatstvu zachránil mnohých nevinných ľudí. Medzi najznámejšie činy patrí zachránenie troch dcér. V jednom meste žila rodina, ktorej otec prišiel o všetky peniaze a jeho tri dcéry si mali na živobytie a veno zarábať ako prostitútky. Keď sa to dozvedel Mikuláš, rozhodol sa im pomôcť. V noci dal do mešca peniaze a položil ich na okno domu, v ktorom rodina bývala. To isté urobil aj ďalšiu noc a majiteľ domu bol zvedavý, kto je ten dobrodinec. Na tretí deň si teda na Mikuláša počkal, keď dával mešec na okno a poďakoval sa mu. Mikuláš mu povedal, aby toto tajomstvo neprezradil. Práve 6.12 zomrel, preto si tento deň pripomíname jeho úctu, dávaním si malých sladkých drobností.

V posledných rokoch sa normálne rozpútal boj za návrat Ježiška počas Vianoc, pretože mnohí si uvedomujú, že to čo robí Santa Claus sem akosi nezapadá. Dokonca na Facebooku vznikajú skupiny Vianoce = Ježiško nie Santa Claus. Kto nakoniec vyhrá môžete ovplyvniť aj vy a to učením svojích detí, kto je kto, aby mali v tomto vianočnom guláši jasno.

Fotografia: © bigstockphoto

Ohodnotiť článok
[Spolu: 1 Priemer: 5]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *