Kojiť či nekojiť? Výživa detí do 1 roka
Výživa detí do jedného roka je veľmi významná pre správny telesný a duševný vývoj. Viete, že indiánske matky koja svoje deti niekedy až do ôsmich rokov? Niečo na tom bude, vedci takisto tvrdia, že dlho kojené deti sú inteligentnejšie a pokojnejšie.
Nezaspite na vavrínoch!
Pokiaľ podceníte výživu v tomto veku, zarábate svojmu dieťaťu na celoživotné telesné problémy. Osteoporóza, cukrovka, obezita, podvýživa, anémia, čo si len vyberiete. Všeobecne sú civilizačné choroby spôsobené nevhodnou stravou na vzostupe. Stravovacie zvyklosti, ktoré dieťaťu odmalička vštepíte ho budú sprevádzať väčšinu jeho života. Treba preto začať od útleho detstva.
Ideálne je dojčiť dieťa do 6 mesiacov života. Od polroka je vhodné postupne zaraďovať do detského jedálnička nemliečne potraviny a koncom prvého roka by malo dieťa dostávať plnohodnotnú dojčenskú výživu.
Toto obdobie – do 12 mesiacov má tri etapy, ktorými by si vaše bábätko malo prejsť.
- mliečna výživa – dojčenie
- obdobie nemliečnych prídavkov
- plná dojčenská výživa
1. Mliečna výživa – dojčenie
Charakteristikami tohto obdobia sú:
- iba dojčiť by ste mali minimálne 4 mesiace.
- po tomto kritickom medzníku môžete začať dieťa prikrmovať nemliečnou stravou.
- tým, že dojčíte zvyšujete u dieťatka toleranciu na nemliečnu stravu.
- počas obdobia dojčenia nepotrebuje dieťa žiadne iné tekutiny. Samozrejme iba v prípade, že prospieva. Ak sú priveľké horúčavy môžete mu dať nesladený čaj alebo prevarenú vodu.
- bábätko má dostatok tekutín, ak mu musíte vymeniť denne 6 až 8 plienok.
- nezľaknite sa ak bude mať stolicu veľmi často 7 – 10 krát za deň. Je to úplne normálne, pokiaľ nie je plačlivé alebo nemá žiadne príznaky porúch tráviaceho traktu, je všetko v poriadku.
- určite mu nedávajte cumlík keď ho dojčíte. Odlišuje sa od prsníka a dieťa to môže poriadne pomýliť. Voľte keď tak lyžičku alebo striekačku.
- stravovanie je individuálne a vždy treba dbať na to, či je dieťa zdravé a prospieva. Pokiaľ mu materské mlieko nestačí, treba ho začať prikrmovať, ale samozrejme až po konzultácii s lekárom.
2. Obdobie nemliečnych prídavkov
- trvá približne 4 mesiace. Vždy dáte dieťatku najprv mlieko.
- ak máte v rodine nízku toleranciu prípadne alergiu na mlieko, zvoľte nízko alergénne mlieko (denná dávka predstavuje asi 150 – 180 ml/kg).
- malému nesmiete dať denne viac ako 1 liter mlieka a po každom kŕmení počkajte aspoň tri hodiny. To vychádza v priemere na 6 – 7 kŕmení za deň.
- ak vaše dieťa súčasne dojčíte a prikrmujete, začínajte vždy dojčením.
- mlieko pripravujte vždy čerstvé a neslaďte ho.
Po 4 – 5 mesiaci je dieťa pripravené pre prijímanie a vstrebávanie inej potravy ako je materské mlieko. Dovtedy by z inej potravy nemalo úžitok, takže je úplne zbytočné začínať s inou stravou skôr. Dokonca je to nebezpečné.
3. Plná dojčenská výživa
- v tomto období pribúdajú v strave nemliečne potraviny. Začať by sa malo od 4 mesiaca.
- čo sa týka potravín obsahujúcich lepok (raž, jačmeň, pšenica), tieto na začiatok vynechajte. Čím skôr ich začnete dieťaťu dávať, tým väčšia je pravdepodobnosť vzniku celiakie a neskôr cukrovky.
- potraviny nie je dobré miešať, pridajte vždy len jednu jednoduchú potravinu a postupne zvyšujte dávku.
- všímajte si svoje dieťa a keď zaznamenáte, že má kožné problémy alebo poruchy trávenia, určite sa poraďte čo najskôr s lekárom.
Koniec koncov je to individuálne. Či budete dojčiť pol roka, rok alebo rok a pol, je na vás a vašom dieťati. Vy sa predsa poznáte najlepšie a viete čo vaše dieťa potrebuje.
Fotografia: © bigstockphoto