Keď sa povie Coco Chanel…
„Každá žena by sa mala ráno obliecť tak, akoby v ten deň mala stretnúť svoju veľkú lásku.“ Coco Chanel
Ako sa to začalo
Táto módna ikona 20. storočia spôsobila revolúciu v ženskej móde. V duchu hesla ,,preč s korzetmi a čipkami, sem s praktickou a pohodlnou módou“ ovplyvnila širokú verejnosť.
19. augusta 1883 sa vo francúzskom mestečku Saumur narodila Gabrielle Bonheur Chanel. Keď mala Gabrielle šesť, jej mama umrela. Onedlho nato ich opustil otec a poputovala spolu so svojimi štyrmi súrodencami do sirotinca. Gabrielle celý život vedela, že hoci pochádza z chudobných pomerov, nechce prežiť život v miestnom podniku a šiť záclony. Tak po odchode zo sirotinca nechala miesto šičky a začala spievať v kabarete. Tam získala prezývku ,,Coco“, ktorá jej ostala do konca života.
Už pri vystupovaní v kabarete sa od ostatných dievčat líšila. Jej láska k móde sa nedala nijako prehliadnuť. Začala si sama pre seba šiť klobúky, ktoré jej priatelia závideli. Práve vďaka jej priateľom, ktorí ju podporovali, nakoniec odišla do Paríža ,,robiť kariéru“ módnej návrhárky.
Coco a móda
Svoj prvý butik otvorila v roku 1912. Coco navrhovala vysoko elegantné a zároveň pohodlné oblečenie, ktoré sama nosila. Chcela, aby sa ženy cítili voľnejšie, aby sa cítili samy sebou. Skoro sa preslávila v Paríži a neskôr po celom svete. A to všetko nielen svojimi milencami a šarmom, ale hlavne revolučnými zmenami v móde.
Coco dokázala spojiť praktickosť a ženskosť. Nohavice sa stali bežnou súčasťou šatníka každej ženy. Charakteristický bol tvídový kostým, odhalené kolená, krátke vlasy, lakované biele lodičky s čiernou špičkou, ktoré (údajne) predlžujú nohy a ,,malé čierne“, ktoré sú povinnou výbavou každej z nás – za toto všetko vďačíme Coco.
Bez jej vplyvu by sme snáď ešte dnes nosili korzety a kilá čipiek. Pekné by to možno bolo, ale pohodlné asi nie.
Chanel No. 5
Legendárny parfum v kubickom flakóne uzrel svetlo sveta v roku 1921. Ani ten nebol ,,tradičný“. Avšak jeho podmanivé zloženie a image z neho urobili No.1 medzi voňačkami. V tomto parfume bolo po prvýkrát v histórii priznané použitie syntetických esencií, ktoré boli dovtedy odmietané. Jeho názov je odvodený od šťastného čísla návrhárky, čísla 5. Chanel No.5 používalo mnoho celebrít. Marilyn Monroe sa raz o parfume vyjadrila, že spať chodí odetá len v ňom. Ešte dnes sa ročne predáva okolo 70 tisíc flakónov.
Muži a Druhá svetová vojna
Predsa len, muži mali na jej úspechu nemalý podiel. Ešte predtým, ako si otvorila butik, ocitla sa v priazni Étienna Balsana, šľachtica a majiteľa zámku pri Compiègne. Na zámku prežila rok, počas ktorého sa naučila spôsobom vyššej spoločnosti. V jej živote bolo významné stretnutie s britským diplomatom Arthurom Capelom, cez ktorého sa dostala do kontaktu s vyššou spoločnosťou, a ktorý jej poskytol začiatočný kapitál, potrebný na otvorenie prvého butiku.
Po vyhlásení Druhej svetovej vojny sa Coco sústredila len na predaj parfumov. Viac ako jej kolekcia vo farbách francúzskej trikolóry, zaujal jej vzťah s Hansom Gűntherom von Dincklage, dôstojníkom tajnej služby SS. Po roku 1944 bola vyhnaná do exilu do Švajčiarska, kde strávila 10 rokov. Medzičasom sa podarilo Christianovi Diorovi znova nastoliť vládu korzetov, proti ktorým Coco toľko bojovala.
Koniec kariéry
Vo veku 71 rokov sa Coco znovu objavila na výslní s pár kolekciami a prehliadkami, ale spoločenská situácia a nálada jej tvorbe nepriali. Prišla hippie vlna, ktorá nadobro zmenila svet módy a z Coco sa stala zatrpknutá osamelá žena, ktorá zomrela sama v hoteli Ritz, v januári 1971.
Fotografia: © bigstockphoto