Depresia: ženy verzus muži?

Medzi mužmi a ženami existujú viaceré viditeľné aj neviditeľné rozdiely. Napriek tomu majú obe pohlavia aj čosi spoločné: tak muži ako aj ženy musia počas života bojovať s pocitmi smútku, beznádeje a menejcennosti. Obe pohlavia zápasia s depresiami!

Depresia nerobí rozdiely!

Depresia je duševná porucha, ktorá spôsobuje pocity smútku a bezcennosti u miliónov ľudí po celom svete. Mnohí z nich musia okrem vnútorného napätia či nerozhodnosti bojovať aj s častými samovražednými myšlienkami. Po dlhé roky bola depresia vykresľovaná ako choroba, ktorá postihuje predovšetkým ženy. Pravda je však taká, že ani muži jej nedokážu celkom uniknúť. Tí sú pred depresiou chránení údajne vďaka ich schopnosti minimalizovať jej symptómy. Aj napriek tomu, nie sú od depresívnych pocitov oslobodení úplne!

Rizikový stupeň

U dievčat a chlapcov vo veku do trinásť rokov je predispozícia mať depresívne stavy rovnaká. Postupom času sa však objavujú medzi ženami a mužmi značné rozdiely. Ženám sa spolu s narastajúcim vekom oveľa častejšie menia nálady, a preto sú aj mnoho ráz vystavené nepríjemným a silným depresívnym stavom. Príčinou častejších depresií u žien sú extrémne hormonálne reakcie, ktoré sa u nich vyskytujú počas tehotenstva, po ňom a tiež počas menopauzy. Naopak muži nie sú vystavení takýmto výrazným hormonálnym zmenám, čím sú aspoň čiastočne oslobodení aj od depresií.

Vyvolávač depresie

V živote každého človeka nastávajú najrozličnejšie zvraty. Často sú to zmeny k lepšiemu, no občas je človek nútený bojovať aj s veternými mlynmi. Práve v situáciách akými sú napríklad finančná kríza, manželské problémy, vážne zdravotné ťažkosti či strata blízkeho, sa môže stať, že človek nevie ako ďalej. A práve v takýchto prípadoch sú depresívne stavy vyrovnane zastúpené tak u mužov, ako aj u žien.

Depresia a jej diagnostikovanie

Aby mužovi alebo žene bola formálne diagnostikovaná depresia, musia zažívať depresívnu náladu alebo musia trpieť neschopnosťou cítiť akékoľvek potešenie minimálne po dobu dvoch týždňov. Okrem toho musia spĺňať aj týchto päť symptómov: prejavuje sa u nich buď nespavosť alebo naopak vysoká spavosť, výrazná zmena hmotnosti, vyčerpanie, pocity menejcennosti a zbytočnosti, samovražedné myšlienky a problémy s koncentráciou.

Ako s depresiou bojovať?

Na liečbu depresie existuje nespočetné množstvo liekov na predpis. Zvyčajne sa však liečba antidepresívami podporuje aj terapeutickými sedeniami s psychológom. Viaceré výskumy tiež potvrdili, že fyzické cvičenie dokáže zmierniť niektoré symptómy depresie, a to vďaka zvýšenej hladine endorfínov. Vďaka endorfínom sa človek cíti lepšie a šťastnejšie, a aj preto sa fyzické cvičenie odporúča pri všetkých formách depresie. Cvičenie je tiež nápomocné pri jej recidíve. Preto ak máte pocit, že sa nad vami zaťahujú mračná, zvoľte tú najideálnejšiu kombináciu v boji proti chmúrnym myšlienkam: trocha fyzického pohybu a posedenie pri káve s kamarátkou!

Fotografia: © BigStockPhoto.com

Ohodnotiť článok
[Spolu: 1 Priemer: 5]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *